Zimní akce

60 let lyžařského závodu „Štít Chocholky“

60 let lyžařského závodu
„Štít Chocholky“

V pátek 16. ledna 2015 se konala výroční členská schůze oddílu lyžování TJ Sokol Stará Paka. Staropačtí lyžaři zhodnotili svoji činnost v uplynulém roce. Mimo jiné bylo konstatováno, že oddíl je nucen, vzhledem k nedostatečné sněhové pokrývce, se stále více věnovat turistice a to nejen v létě, ale i v zimním období. Kde jsou ty časy, když jsme na Staropackých horách, za zimní sezónu, uspořádali i několikeré lyžařské závody?
    V loňském roce jsme si připomínali šedesát let od založení lyžařského oddílu při TJ Sokol Stará Paka. Nově založený oddíl si tehdy vytýčil dva úkoly. Upravit závodní sjezdovou trať, na které by bylo možné pořádat lyžařské závody ve sjezdu. Druhým úkolem bylo uspořádání I. ročníku lyžařských závodů ve sjezdu pro muže, ženy a dorost, kterému jeho pořadatelé dali název „ŠTÍT CHOCHOLKY“. Závod svůj název tehdy dostal podle jednoho z vrcholů v západní části Staropackých hor, s nadmořskou výškou 546 metrů, na němž býval start mužů. Délka sjezdové trati pro muže původně měřila 720 metrů, s převýšením 136 metrů. Specialitou tohoto závodu je, že pro krátkou délku trati, se závod jezdí na dvě kola a dosažené časy se sčítají.

Datum konání I. ročníku lyžařského závodu „ŠTÍT CHOCHOLKY“ byl původně stanoven na neděli 6. února 1955. Pro nedostatek sněhu však bylo možné závod uskutečnit až v náhradním termínu, a to 27. února 1955. Další změnou bylo, že I. ročník závodu se nejel jako sjezd, nýbrž jako obří slalom, jak je uvedeno na výsledkové listině.
     Vlastnímu závodu předcházela důkladná a pečlivá příprava, kterou zajišťoval a organizoval, se svědomitostí jemu vlastní, první předseda lyžařského oddílu Mirek Jenček. Jeho přičiněním byly na všechny výrobní podniky a další instituce ve Staré Pace i v okolí rozeslány dopisy se žádostmi o finanční příspěvek, případně o ceny pro nejlepší závodníky. Dále byly vypracovány podrobné propozice závodu a rozeslány lyžařským oddílům i dalším adresátům. Propozice obsahovaly podrobné informace a pokyny k průběhu celé akce. Závodní kancelář byla v sokolovně, kde se všem přihlášeným závodníkům vydávala startovní čísla. V závodě startovalo celkem pětadvacet závodníků, z toho třináct mužů, čtyři ženy a osm dorostenců. Ve 12:00 hodin bylo slavnostní zahájení a slib závodníků. Následoval společný odchod na sjezdovou dráhu, kde postupně proběhly starty jednotlivých kategorií. Vyhlášení výsledků a rozdílení cen se konalo opět v sokolovně.

Putovní cena pro absolutního vítěze závodu „Štít Chocholky“ z roku 1955

Pro absolutního vítěze byla pořízena putovní cena. Byla to dřevěná plastika ve tvaru štítu s reliéfem sjezdaře. Absolutní vítěz závodu si ji mohl ponechat až do příštích závodů. V případě vítězství ve třech ročnících za sebou, nebo pětkrát celkově, závodníkovi cena zůstává trvale. Cenu tehdy zhotovil dřevořezbář pan Karel Hlaváček, z Lázní Bělohradu a do závodu ji věnoval Místní národní výbor ve Staré Pace, který nad závodem převzal záštitu. Mimo toho absolutní vítěz obdržel ještě čestnou cenu a diplom. Další čestné ceny a diplomy obdrželi i první tři závodníci v každé kategorii.

Absolutním vítězem I. ročníku závodu se stal Ladislav ZIRM, Spartak TOS Vrchlabí

Vítězem I. ročníku „ŠTÍTU CHOCHOLKY“ se stal Ladislav ZIRM, ze Spartaku TOS Vrchlabí, před svým oddílovým kolegou Vladimírem ŠTĚPÁNKEM a Miloslavem KYNČLEM ze Sokola Dolní Kalná. V kategorii žen zvítězila domácí závodnice Radka SEDLÁČKOVÁ, před Evou KRACÍKOVOU – obě ze Sokola Stará Paka, třetí místo obsadila VLAČIHOVÁ z Tatranu Praha. V kategorii dorostenců obsadil první místo rovněž domácí závodník Jiří ŠORM před Svatoslavem FEJFAREM – oba ze Sokola Stará Paka a za nimi Jiří ŠPÍNA tehdy ještě závodící za Sokol Roškopov.

Absolutním vítězem VII. ročníku závodu se 14. února 1965 poprvé stal domácí závodník Jiří ŠORM, Sokol Stará Paka

Staropacký lyžařský oddíl v I. ročníku závodu reprezentovali ještě další závodníci. V kategorii mužů: Luděk KYNČL (5. místo), Jiří BATELKA (6. místo), Miroslav JENČEK (7. místo), DOLANSKÝ (8. místo), Miloslav ČMUCHAL (11. místo), Oldřich ČMUCHAL (12. místo), a Luboš ČMUCHAL, který závod nedokončil. V kategorii dorostenců: Ladislav HRUŠKA (4. místo), Miroslav TULKA (5. místo), Jiří RYBA (6. místo), Vladislav ŠOLC a Jaroslav ZAJÍC (oba diskvalifikováni).
    Počasí při závodech: slunečno – bezvětří, teplota +2°C, sníh střídavým – rozměklý.
    Jako pořadatelé jsou uvedeni: startér Jaroslav Jebavý, časoměřiči Jiří Ptáček a Arnošt Štěpánek, zapisovatel Bohuš Mencl. Telefonické spojení startu a cíle zajistili Miroslav Vodička a Karel Pelikán. Avšak hlavním pořadatelem a iniciátorem závodu Štít Chocholky byl a ještě po mnoho dalších let zůstal, Miroslav Jenček.